Özgeçmiş:

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde doğdu. Birecik Lisesi’nden 1983 yılında birincilikle, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nden 1987 yılında birincilikle mezun oldu. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Döner Sermaye İşletmesinde Ziraat Mühendisi olarak görev yaptı. Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı ve Fransa INRA’nın ortak programı ile Yüksek lisans eğitimini 1990 yılında, doktora eğitimini ise 1994 yılında tamamladı. 1995 yılında doçent, 2001 yılında profesör oldu.

Üniversitelerarası Kurul Üyeliği, Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, TÜBİTAK Tarım Ormancılık ve Veterinerlik Araştırma Grubu Danışma Kurulu Üyeliği ve Tarım Danışmanlığı, Osmaniye Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü, Çukurova Üniversitesi Araştırma Fonu Danışma Kurulu Üyeliği ve Çukurova Üniversitesi Araştırma Fonu İhale Komisyonu Üyeliği, Adana ÖSYM İl Sınav Merkezi Yöneticiliği,  Osmaniye ÖSYM İl Sınav Merkezi Yöneticiliği, Adana ve Osmaniye Açıköğretim Fakültesi İl Sınav Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. Çukurova Üniversitesi içinde diğer birçok birimde aktif olarak görev aldı. Dünyada üçüncü olarak, Türkiye’de ise ilk kez yaşama geçirilen Çukurova Çocuk Üniversitesi Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Çukurova Üniversitesi Gen ve Embriyo Mühendisliği Araştırma ve Uygulama Merkezi Merkez Kurulu Üyesi, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yurtdışı Yayınları Değerlendirme Komisyonu üyesidir.

Birçok ulusal ve uluslararası proje yürütücülüğü, dergi hakemliği ve proje değerlendirme danışmanlıkları yaptı. Yönetiminde 7 doktora ve 18 yüksek lisans tezi tamamlandı; halen 5 doktora ve 2 yüksek lisans öğrencisi tez çalışmalarını yürütmektedir. 35'i SCI kapsamındaki dergilerde olmak üzere 80’i yabancı dilde, 103’ü Türkçe toplam 183 adet eseri bulunmaktadır. Bilimsel araştırma yürütücülüğünde “Balcalı”, “Sarı”, “Solmaz”, “Yetişir”, “Yücel” ve “Emin” sebze çeşitleri geliştirilmiş ve tescil edilmiştir.

Kore Cumhuriyeti “Onursal Bilim Adamı Ödülü” ile TÜBİTAK “Başarı Öyküleri Programı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Projeleri Ödülü”, “Türkiye ve Dünyada Seracılık Konferansı Gümüş Plaket Ödülü” başlıca olmak üzere TÜBİTAK SCI yayınlarına teşvik, Çukurova Üniversitesi başarı, yurtiçi ve yurtdışı burs, ıslah ve tescil konularında 15’in üzerinde onur, başarı, takdir ve teşekkür ödülleri bulunmaktadır.

Uluslararası Bahçe Bitkileri Derneği (ISHS), Avrupa Bitki Islahı ve Genetiği Kuruluşu (EUCARPIA), Ulusal Bahçe Bitkileri Derneği, Alliance Française Derneği, ISHS Cucurbit Working Group, Çukurova Öğretim Elemanları Derneği ve Çukurova Üniversitesi Mezunlar Derneği üyelikleri bulunmaktadır.

Yükseköğretim Kurulu Eğitim Komisyonu Ziraat Fakülteleri Çalışma Grubu Üyesi ve Yükseköğretim Kurulu Bologna Uzmanlığı, Şırnak Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, Şırnak Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekilliği, Dış İlişkiler Koordinatörlüğü görevlerini, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyeliği ile beraber yürütmektedir.

Evli ve bir kız çocuğu annesidir. İyi derecede Fransızca ve İngilizce bilmektedir.